Home / ZZZZZkalıntılar / Kuranı Kerimden Ayetler... / Kuranı kerimin Özü Ali-İmran Suresi 1-2-3-4-5-6-7-8-9. ayeti kerimeler arapca metni ve meali oku incele araştır.

Kuranı kerimin Özü Ali-İmran Suresi 1-2-3-4-5-6-7-8-9. ayeti kerimeler arapca metni ve meali oku incele araştır.

kuranı kerimde Ali-imran suresi 1. ayeti kerime: Elif, Lâm Mîm,

kuranı kerimde Ali-imran suresi 2. ayeti kerime: Allah, kendisinden başka tanrı olmayan, hayy ve kayyûmdur.(başlangıcı ve sonu olmayan yaradılmamış, herşeye gücü yetendir.)

kuranı kerimde Ali-imran suresi 3-4. ayeti kerime: O, sana kendisinden öncekileri tasdik edip doğrulayan bu kitabı hak ile indirdi. (incil isa peygambere, tevrat musa peygambere, zebur davut aleyhüsselatü vesselam peygambere ve daha önceki sahife gönderilmiş nebi ve peygamberler) Daha önce insanlara hidayet olarak Tevrat’ı ve İncil’i de yine O indirmişti.. Evet bu Furkan’ı da O indirdi. (kuran-ı kerimi) Gerçek şu ki, Allah’ın âyetlerini inkâr edenler (kafirler) için çetin bir azap (ebedi olan cehennem) vardır. Allah çok güçlüdür, intikamını alır. (her şeyi yoktan var ettiği gibi muhakkak ki varıda yok edecektir.)

kuranı kerimde Ali-imran suresi 5. ayeti kerime:  Şu da kesindir ki, ne yerde, ne de gökte hiçbir şey Allah’a gizli kalmaz. (o her zaman insana şah damarından daha yakındır.)

kuranı kerimde Ali-imran suresi 6. ayeti kerime: Sizi, rahimlerde dilediği gibi şekillendiren O’dur (anne karnında lutüf ve ikram veren). Kendisinden başka tanrı olmayan, şan, şeref ve hikmet sahibi olan O’dur. (şan, şeref, tüm güzelliğin tek sahibi olan o Allahtır.)

kuranı kerimde Ali-imran suresi 7. ayeti kerime: Sana bu kitabı indiren O’dur (Allahtır). Bunun âyetlerinden bir kısmı muhkemdir(aslı gerçeki hakiki olanı) ki, bu âyetler, kitabın anası (aslı) demektir. Diğer bir kısmı da müteşabih âyetlerdir. Kalblerinde kaypaklık olanlar (kafirler ve münafıklar), sırf fitne çıkarmak için (kafaları karıştırmak, fitne fesat çıkarmak), bir de kendi keyflerine (kolaylaştırma düşüncesiyle zarar vermek isteyenler saptıranlara) göre te’vil yapmak için onun müteşabih olanlarının peşine düşerler. Halbuki onun te’vilini Allah’dan başka kimse bilmez. İlimde uzman olanlar, “Biz buna inandık, hepsi Rabbimiz katındandır.” derler. Üstün akıllılardan (alimler, ulemalar, Allahın emir ve yasaklarını akledenlerin haricinden) başkası da derin düşünmez.

kuranı kerimde Ali-imran suresi 8. ayeti kerime: Ey Rabbimiz! Bize ihsan ettiğin (iman,müslümanlık) hidayetten sonra kalblerimizi (senin yolundan, doğru yoldan) haktan saptırma, bize kendi katından ( rahmet ve mağfiretinden) rahmet ihsan eyle! Şüphesiz ki, Sen (sevdiğin kulları cömertçe sevindiren) bol ihsan sahibisin.

kuranı kerimde Ali-imran suresi 9. ayeti kerime: Ey Rabbimiz! Muhakkak ki, Sen, geleceğinde hiç şüphe olmayan bir günde (ahiret gününde tüm yaratılmışları toplayacaksın) bütün insanları bir araya toplayacaksın. Muhakkak ki Allah, hiç sözünden caymaz.

al-i imran-suresi-0104

 

About salim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top
Yandex.Metrica